• Ваш список
    Список порівняння пустий

Понеділок – П'ятниця:

09:00–18:00

Субота, Неділя:

вихідні дні

Ключові галузеві тенденції сонячної енергетики: економіка та технології
02 Квітня 2019

Ключові галузеві тенденції сонячної енергетики: економіка та технології

Спілка німецького машинобудування (VDMA - Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau) випустила десяте ювілейне видання щорічної «Міжнародної дорожньої карти технологій фотовольтаїки» (ITRPV - International Technology Roadmap for Photovoltaic). Доповідь не тільки є авторитетним довідником з основних технологічних тенденцій галузі, а й містить актуальну інформацію з економіки сонячної енергетики. Читати доповідь.

Кремнієві технології займають 95% світового ринку фотовольтаїки, а тонкоплівкові, відповідно - 5%. У доповіді розглядаються тільки кремнієві технології.

Навіть побіжно переглянувши доповідь, ми зрозуміємо, наскільки складними, багатогранними та наукомісткими є технології сонячної енергетики. Вони не стоять на місці, тут видно буквально щоденний процес змін, спрямований на підвищення ефективності виробництва, зниження матеріаломісткості виробів та їх вартості…

Почнемо з економіки

За інформацією авторів, за останній рік ціна на сонячні модулі впала на 30%, хоча ще рік тому здавалося, що простір для падіння не настільки великий. У звіті говориться, що середня спотова ринкова ціна на репрезентативну комбінацію мульти- та монокристалічних модулів в січні 2018 року становила 0,354 долара США за ват, а два місяці тому впала до 0,244 долара.

Ключові галузеві тенденції сонячної енергетики: економіка та технології

Внесок полікремнію та кремнієвих пластин в загальну вартість фотоелектричних модулів знизився з 19% до 14% для кожного сегменту. На відміну від цього, частка витрат на виробництво сонячних секцій та модулів зросла з 21% до 26%, та з 40% до 46% відповідно.

Згідно VDMA, ситуація на ринку надзвичайно складна для виробників елементів і модулів через триваючі наслідки політичного рішення Китаю про обмеження субсидій на сонячну енергію.

За оцінкою авторів, розміри потужностей з випуску кремнієвих модулів у 2018 році досягли 150 ГВт. При цьому коефіцієнт їх утилізації у виробників першого рівня (Tier 1) становить 80%, а у виробників другого рівня (Tier 2) - близько 50%.

Тобто на ринку відзначається надлишок виробничих потужностей, при цьому провідні китайські виробники вводять все нові та нові виробничі лінії.

Автори доповіді відзначають, що коефіцієнт навчання кремнієвих сонячних модулів, який зазвичай при досягненні зрілості ринку знижується, навпаки, підвищився до 23,2% (коефіцієнт навчання означає, що кожне подвоєння продажів сонячних модулів призводить до зниження їх вартості на зазначену величину).

Ключові галузеві тенденції сонячної енергетики: економіка та технології

Перейдемо до технологій

У доповіді представлений досить об'ємний матеріал, переказувати який повністю немає ніякого сенсу, допитливий читач зможе прочитати сам.

Підкреслимо ключові моменти.

Йде постійний процес НДДКР, постійне вдосконалення, спрямоване на зниження споживання матеріалів на одиницю продукції.

Наприклад, товщина кремнієвих пластин n-типу буде знижуватися ось так:

Ключові галузеві тенденції сонячної енергетики: економіка та технології

Відповідно, буде знижуватися й споживання кремнію на пластину, на ват, що призведе до зниження вартості продукції.

Сонячна енергетика може вважатися великим споживачем срібла та зниження споживання цього металу є важливим завданням галузі. Автори доповіді прогнозують, що питоме споживання срібла для елементів різних типів буде знижуватися в такий спосіб:

Ключові галузеві тенденції сонячної енергетики: економіка та технології

До слова, в доповіді нічого не говориться про проблему достатності матеріалів для сонячної енергетики, яку так люблять «обсмоктувати» в нас. Немає такої проблеми!

Наскільки істотно змінюються технології сонячної енергетики можна побачити на наступному графіку:

Ключові галузеві тенденції сонячної енергетики: економіка та технології

Продукція з полікристалічного кремнію, яка раніше займала левову частку ринку, втратить своє значення.

На ринку будуть домінувати монокристалічні кремнієві пластини p-типу (p-type mono). При цьому досить швидко зростатиме частка кремнієвих пластин n-типу.

Про подальший розвиток сонячної енергетики в світі

Автори доповіді наводять чотири сценарії довгострокового розвитку сонячної енергетики в світі.

Найбільш песимістичний сценарій передбачає глобальну встановлену потужність сонячної енергетики в 4500 ГВт до 2050 року. В цьому випадку, сонячна енергетика буде виробляти приблизно 16% світової електрики.

Ну а в самому агресивному сценарії в світі буде встановлено 63400 ГВт сонячних електростанцій до 2050 року, і сонячна енергетика буде покривати приблизно 69% споживання первинної енергії на Землі.

Висновки

Сонячна енергетика - ключовий сектор світової електроенергетики, який буде швидко рости в наступні роки. У 2018 році в світі було введено понад 100 ГВт сонячних електростанцій.

Зниження виробничих витрат і підвищення продуктивності сонячних елементів та модулів забезпечать довгострокову конкурентоспроможність фотовольтаїки в світовій енергетиці.

На цьому поки все. Та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!

Новини / Дивитись все
Статті / Дивитись все

Фільтр
Знайдено 5 
Підтвердження
Для того, щоб добавити товар до списку бажань, Вам потрібно