Чим більше людей в містах, тим вище попит на екологічно чисту електроенергію. Допомогти задовольнити зростаючі потреби населення в еко енергії може установка вбудованих прямо в будівлі фотоелектричних елементів. Сонячні елементи можна або розміщувати в формі черепиці, або елементів фасаду. Але щоб це стало реальністю, витрати на це повинні стати нижче, а ефективність сонячних батарей - вище.
Інтегровані в будівлі фотоелементи, які подають тепло та електрику, були розроблені в лабораторії сонячних батарей SINTEF в Тронхеймі, Норвегія. Проект має 17 партнерів в 10 країнах світу.
«Наша мета - виробництво фотоелементів з самоохолодженням. Самоохолодження значно збільшить електричну потужність секцій», - пояснив керівник проекту SINTEF Мартін Беллман.
Керівник проекту SINTEF Мартін Беллман
Як відомо, все фотоелементи нагріваються, навіть якщо зовнішня температура невисока, це призводить до різкого зниження ККД. Згідно з даними SINTEF, в ясний день їх тестові панелі часто нагрівалися до 60 градусів, що призводило до зниження продуктивності з 16 до 12%.
Саме тому розроблені вченими фотоелементи будуть оснащуватися компонентами для охолодження. Також, вони здатні й зберігати тепло. Цього вдалося досягти за допомогою вбудованої системи трубок, яка служить в якості теплообмінника, що дозволяє, наприклад, нагрівати воду.
Система трубок розробляється Університетом Брунеля в Лондоні та компанією Flint Engineering. Сонячні панелі поставляються французькою компанією Apollo Solar, в той час як SINTEF розробляє систему, яка використовується для інтеграції мережі трубок у фотоелементи. Демонстраційні проекти показали високий рівень технологічної готовності.
Нова сонячна установка з різними типами монтажу буде випробувана в реальних умовах на власному повномасштабному підприємстві SINTEF в Глосхаугене. Проект стартував восени 2018 року та отримав фінансування в розмірі 92 мільйонів норвезьких крон в рамках програми ЄС Horizon.